Neuroróżnorodność w dobie nowych technologii

Miejsce wydarzenia: Matejki 22/26, 90-237 Łódź
Czas: 07 listopada 2024 (czwartek) 17:00 - 19:00

Zapraszamy na dyskusję panelową „Neuroróżnorodność w dobie nowych technologii”. Odbędzie się 7 listopada br. o godz. 17.00 na Wydziale Zarządzania UŁ, ul. Matejki 22/26, w sali Rady Wydziału.

grafika zapraszająca do udziału w wydarzeniu

Pojęcie „neuroróżnorodność” coraz częściej pojawia się w świadomości społecznej. Szacuje się, że od 15% do 20% populacji cechują style działania, czucia i poznawania, które wykraczają poza powszechne wyobrażenia. To właśnie neuroróżnorodność: obok „typowych” stylów rozwoju, są style, jakie cechują osoby w spektrum autyzmu, z ADHD, dysleksją, dyskalkulią czy zespołem Tourette’a. Osoby te doświadczają świata na właściwy dla siebie sposób - dotyczy to zarówno świata fizycznego, jak i cyfrowego. To ma swoje podłoże w biologii, konstrukcji psychiki, a także w czynnikach społecznych oraz środowiskowych. Dlatego próby sprowadzania zachowania do pojedynczego, typowego schematu prowadzą do wykluczenia społecznego i pogłębiania problemów w tej sferze, np. w środowisku pracy, w edukacji, w ogólnym stanie zdrowia w społeczeństwie.

  • Jak nowe technologie mogą wspierać nasze funkcjonowanie w społeczeństwie?
  • Czy istnieją aplikacje, które mogą pomóc w nauce lub innych codziennych czynnościach, pozwalając na przejście społecznych barier?
  • Jaki kierunek rozwoju nowych technologii jest najbardziej pożądany przez osoby neuroróżnorodne?

Na te i inne pytania spróbujemy znaleźć odpowiedź, zastanawiając się nad najbardziej optymalnym kierunkiem rozwoju nowych technologii z korzyścią dla społeczności osób atypowych.

Spotkanie poprowadzi dr hab. Artur Modliński, Kierownik Centrum Badań nad Sztuczną Inteligencją i Cyberkomunikacją na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego. Uczestnikami panelu będą: 

  • Kosma Zalewski, Współzałożyciel platformy Czatheroes Academy oraz innych projektów opartych o AI w edukacji,
  • Marysia Witosławska-Piotrowska, freelancer, ekspert digital marketingu oraz self-advocate osób w spektrum autyzmu,
  • Niko Zieliński, neurobiolog, łączy wiedzę naukową ze sztuką, prowadzi warsztaty o neuroróżnorodności, jest pracownikiem „EC1 Łódź - Miasto Kultury” i współpracownikiem CBnSIC UŁ.

Program wydarzenia:

17.00-18.30 - dyskusja panelowa

18.30-19.00 - networking przy kawie

Zapraszamy do rejestracji - FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY


Gospodarz panelu:

dr hab. Artur Modliński

Artur ModlińskiJestem doktorem nauk o zarządzaniu i jakości, poszukiwaczem nieoczywistych wzorów, badaczem technologii. Na co dzień kieruję Centrum Badawczym CAICR na Wydziale Zarządzania UŁ oraz współpracuję z laboratoriami technologicznymi w Portugalii, Włoszech i Łotwie. Eksploruję biznes, aby dostrzec to, co nieodkryte i nieopisane, budując mosty pomiędzy nauką i biznesem. Wspieram firmy w robieniu rzetelnych i wiarygodnych badań rynkowych. Jestem autorem ponad 50 publikacji naukowych, realizowałem projekty naukowe i komercyjne finansowane z NCN, NCBiR i Komisji Europejskiej. Odkryłem i opisałem techno-empowerment, technoizację, konformizm algorytmiczny, dostrzegłem remanualizację i nowy typ konfliktu pomiędzy maszyną i człowiekiem. Teraz w roli trenera i doradcy podpowiadam organizacjom, jak sobie z nimi radzić. 

Uczestnicy panelu:

Kosma Zalewski

Kosma ZalewskiKosma Zalewski to ultramaratończyk i przedsiębiorca, który przeszedł długą drogę od bycia najgorszym uczniem w klasie do współzałożyciela Chatheroes Academy. Rok przed maturą ledwo osiągnął 4%, ale ADHD i dysleksja nie powstrzymały go przed odkryciem własnych metod nauki. Teraz próbuje je wdrożyć w Chatheroes, aby pomóc uczniom neuroatypowym takim jak on.
Poza tym, jako działacz społeczny, podróżował po świecie, zbierając fundusze na Ukrainę, a jego projekty zostały opisane przez The New York Times i Spokesman Review.

 

Marysia Witosławska-Piotrowska

Marysia Witosławska PiotrowskaZwiązana z marketingiem od 5 lat, na początku jako graphic designer. W 2018-2021 r. pracowała w Porcie Lotniczym im. Władysława Reymonta w Łodzi gdzie stworzyła kampanię produktową Lufthansy dla połączenia LCJ-MUC dostrzeżoną przez Marketing Przy Kawie. W 2022 r. pracowała w firmie questus — akredytowanego centrum The Chartered Institute of Marketing, jej głównym obszarem działań były projekty badawcze CIMO. Następnie pracowała w Fundacji JiM działającej na rzecz osób w spektrum autyzmu i neuroróżnorodnych zajmując się lead generation, performence i Google Ads. Obecnie freelancerka, działa również jako self-advocate osób w spektrum autyzmu. W 2024 roku uzyskała certyfikat Dimaq Professional.

 

Niko Zieliński

Niko ZielińskiBiolog ze specjalnością w neurobiologii. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół relacji środowiska, ciała i zachowania, szczególnie fizjologii procesów uczenia się i powstawania pamięci. Uprawia „futurobiologię” - obserwuje przemiany związane z rozwojem technologii i ich wpływu na zdrowie i środowisko. Praktykuje art&science: łącząc naukę z działalnością artystyczną i społeczną, wspiera świadome i zrównoważone podejście do zdrowia, relacji międzyludzkich oraz stosowania technologii w trosce o dobrostan. Prowadzi wystąpienia dla edukatorów na temat tego, co wiedza o zachowaniu i różnorodności mówi o tworzeniu warunków  sprzyjających współpracy i rozwojowi kompetencji. W przeszłości związany z Uniwersytetem Amsterdamskim, Centrum Psychiatrii i Neurobiologii INSERM w Paryżu oraz Instytutem Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN w Warszawie. Współpracował z Centrum Nauki Kopernik, jest współtwórcą wystawy „Przyszłość jest dziś”. Obecnie, w rodzinnej Łodzi, pracuje w i z EC1 Łódź – Miasto Kultury oraz wspólpracuje z Centrum Badań nad Cyberkomunikacją i Sztuczną Inteligencją Uniwersytetu Łódzkiego.

Szczegóły wydarzenia

Miejsce wydarzenia: Matejki 22/26, 90-237 Łódź

Data i godziny wydarzenia: 07 listopada 2024 (czwartek) 17:00 - 19:00

"monthViewContentUid" constant not set