Piknik Naukowy „Tajemnice światła: od gwiazd do światłowodów” - 29 maja (środa)

Miejsce wydarzenia: Pomorska 149/153, 90-236 Łódź
Czas: 29 maja 2024 (środa) 10:00 - 13:00

Serdecznie zapraszamy na Piknik Naukowy Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej UŁ!

„Tajemnice światła: od gwiazd do światłowodów”

Dołącz do naszego wyjątkowego spotkania, które przeniesie Cię do fascynującego świata światła - od jego historii po najnowsze osiągnięcia w dziedzinie fizyki i informatyki! Podczas wydarzenia odbędą się interesujące wykłady prowadzone przez naszych wybitnych naukowców. A to wszystko w przyjaznej atmosferze piknikowej, pełnej wrażeń i nowych odkryć! Serdecznie zapraszamy uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych do wzięcia udziału w wydarzeniu!

Program wydarzenia: 

10:00-10:40
„Historia światła”
 Prowadzący: dr hab. Andrzej Śmiałkowski, prof. UŁ

Światło naturalne powstaje np. w gwiazdach, naszym Słońcu. Ale we wszechświecie po raz pierwszy swobodne fotony powstały 380 tys. lat po Wielkim Wybuchu i towarzyszą nam do dzisiaj w nieco zmienionej postaci.
Światło widzialne jest tylko wąskim skrawkiem widma fal elektromagnetycznych, które człowiek jest w stanie dostrzec. Inny zakres widma fal odbieramy jako ciepło a pozostałe zakresy możemy obserwować i również używać poprzez odpowiednie przyrządy i urządzenia.
Duński fizyk Christiaan Huygens opisał falową naturę światła pod koniec siedemnastego wieku. Przez ponad 200 lat po Huygensie panowało przekonanie, że światło i materia mają kompletnie odmienną naturę. Zmieniło się to, gdy Max Planck zaczął analizować promieniowanie ciała doskonale czarnego, gdy ciemne ze swej natury obiekty rozgrzane do wysokich temperatur świecą. Planck stwierdził, że energia wypromieniowana jest w porcjach – kwantach. Odkrycie to na zawsze zmieniło rozumienie istoty światła. Nie jest ono po prostu falą; łączy w sobie zarówno cechy fali, jak i cząsteczki. W trakcie wykładu spróbujemy tę dwoistość natury fotonów podejrzeć.

11:00-11:40
„Źródła światła”
Prowadzący: dr hab. Adam Busiakiewicz, prof. UŁ

Najstarsze źródła światła skonstruowane przez człowieka tysiące lat temu oparte były o zjawisko spalania czyli płomień. Już wtedy zauważono, że różne substancje emitują światło o różnych barwach. Jednak w XIX wieku, po odkryciu elektryczności, rozpoczęły się wynalazki źródeł opartych o przepływ prądu elektrycznego. W XX wieku odkryto materiały półprzewodnikowe i je również zaczęto wykorzystywać do wytwarzania światła. W trakcie wykładu dowiemy się: Jak są zbudowane i jak działają te najstarsze emitery światła oraz te najnowocześniejsze jak laser czy diody LED
i OLED? Jak to się dzieje, że można zbudować źródło o określonej barwie światła? Jakie materiały dały przełom
w oświetleniu?

12:00-12:40
„Oswajamy światło”
Prowadzący: dr Jerzy Ledzion

Oswoić, to znaczy "podporządkować", "wykorzystywać do własnych celów", ale także "przybliżyć sobie", "zrozumieć". Będziemy mówić o wykorzystaniu zjawisk optycznych przez człowieka, w każdym przypadku przemierzając drogę od zrozumienia zjawiska do przykładów jego praktycznych zastosowań.
Człowiek zawsze chciał utrwalić obrazy namalowane światłem w swoich oczach. Współcześnie dążenia te doprowadziły do odkrycia fotografii - najpierw czarno-białej, później kolorowej - klasycznej i cyfrowej. Poznamy zjawiska które stoją u podstaw tych odkryć, a przy okazji nauczymy się, czym są własności światła mierzone przyrządami, a czym wrażenia świetlne odbierane okiem człowieka. Dowiemy się, jak powstaje obraz na ekranach współczesnych telewizorów. Zrozumiemy dlaczego odblaskowe elementy na naszych ubraniach, gdy je oświetlimy, świecą własnym światłem.
Zajmiemy się zagadnieniem transmisji informacji poprzez wiązkę światła biegnącą w światłowodzie. Odpowiemy na pytanie, jakie są zalety i wady światłowodu w porównaniu z tradycyjnymi metodami przekazu danych.
Opowiemy o zamianie energii światła na energię elektryczną w tak szeroko reklamowanych fotowoltaicznych ogniwach. Wyjaśnimy, jaką rolę w różnych zastosowaniach światła odgrywają wszechobecne we współczesnej technologii półprzewodniki. Każdemu omawianemu tematowi będą towarzyszyć atrakcyjne pokazy.

Dodatkowo, w holu przed Dużą Aulą WFiIS będą odbywać się atrakcyjne pokazy z fizyki i informatyki przez cały czas trwania pikniku, od godziny 10:00 do 13:00.

Ponadto Warszawski Oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii (PTMA) przygotował dla uczestników pikniku niezwykłe pokazy astronomiczne!
Podczas Pikniku będzie  prezentowany również projekt Kosmiczna Łódź z Polskim Towarzystwem Miłośników Astronomii, finansowany w ramach programu Łódź akademicka - naukowa, kreatywna i wielokulturowa 
2024/2025 Miasta Łodzi.

Podczas wydarzenia będziemy mieli okazję obserwować tarczę Słońca za pomocą specjalnych teleskopów wyposażonych w filtry H-alfa, które umożliwią nam nawet obserwację online protuberancji i plam na jego powierzchni. Równolegle odbędą się także warsztaty astrofotograficzne, gdzie będzie można podziwiać najlepsze zdjęcia obiektów astronomicznych i głębokiego nieba wykonane przez członków PTMA. Nie zabraknie też możliwości nauki podstaw astrofotografii prowadzonej przez popularyzatorów z PTMA.

PTMA to Towarzystwo z 100-letnią tradycją, organizujące wyjazdy obserwacyjne, zloty astronomiczne oraz warsztaty edukacyjne dla dzieci i dorosłych. Współpracujemy z licznymi ośrodkami naukowymi, promując m.in. osiągnięcia polskich naukowców. 

To niezwykła okazja, aby zgłębić tajniki światła w towarzystwie ekspertów i pasjonatów nauki!

Do zobaczenia na Pikniku Naukowym „Tajemnice światła: od gwiazd do światłowodów”! 

Szczegóły wydarzenia

Miejsce wydarzenia: Pomorska 149/153, 90-236 Łódź

Data i godziny wydarzenia: 29 maja 2024 (środa) 10:00 - 13:00

Dane kontaktowe

"monthViewContentUid" constant not set