KIERUNEK: FIZYKA

Opis studiów

Studenci kierunku FIZYKA zdobywają wiedzę specjalistyczną w dziedzinie przedmiotów stanowiących kanon uniwersalnego wykształcenia fizyka – w zakresie zaawansowanej fizyki teoretycznej i doświadczalnej. Nabywają umiejętności tworzenia zaawansowanych modeli teoretycznych, pracy eksperymentalnej oraz analizy danych przy użyciu nowoczesnych technik obliczeniowych, potrafią również w sposób przystępny przedstawić specjalistyczne zagadnienia dotyczące fizyki. Studia te dają możliwość pogłębiania wiedzy i umiejętności, w tym przygotowywania pracy magisterskiej, w układzie „mistrz-student”, w ramach bezpośredniego uczestnictwa w prowadzonych badaniach naukowych o wysokim stopniu umiędzynarodowienia, z wykorzystaniem posiadanej przez Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej UŁ infrastruktury badawczej.

Specjalności

W ramach kierunku fizyka oferowane są 2 ścieżki kształcenia. 

FIZYKA

Studenci nabywają rozszerzoną wiedzę specjalistyczną z zakresu fizyki współczesnej (zarówno teoretycznej jak i doświadczalnej). Studenci podejmujący się realizacji prac magisterskich o charakterze doświadczalnym zdobywają zaawansowane umiejętności praktyczne wykonując prace w laboratoriach naukowych wyposażonych w nowoczesną aparaturę. Studenci wykonujące prace o charakterze teoretycznym zdobywają umiejętności stosowania zaawansowanych metod matematycznych do konstrukcji i analizy modeli teoretycznych.

FIZYKA MEDYCZNA

Studenci zdobywają rozszerzoną wiedzę z zakresu fizyki promieniowania jonizującego oraz ochrony radiologicznej. Rozwijają kwalifikacje wymagane w pracy fizyka medycznego zgłębiając podstawy fizyczne współczesnych narzędzi medycznych wykorzystywanych w celach diagnostyki i terapii.

Główne przedmioty

  • Przedmioty wspólne: fizyka teoretyczna, fizyka kwantowa, laboratorium fizyczne, fizyka fazy skondensowanej, metody obliczeniowe i programowania
  • Przedmioty ścieżek dydaktycznych:</p> <p>Fizyka: analiza danych, metody eksperymentalne fizyki współczesnej, metoda drugiego kwantowania, teorie z cechowaniem, teoria cząstek elementarnych, kwantowa teoria fazy skondensowanej, astrofizyka wysokich energii, fizyka promieni kosmicznych, nanotechnologia</p> <p>Fizyka medyczna: medycyna nuklearna, radioterapia, współczesne metody obrazowania w medycynie, przemiany jądrowe i zastosowania fizyki jądrowej, lasery w medycynie, statystyka w medycynie, metody spektroskopowe i mikroskopowe w zastosowaniach biomedycznych, pola elektromagnetyczne

Sylwetka absolwenta

Studiowanie na kierunku FIZYKA daje przygotowanie do samodzielnego rozwiązywania różnorodnych problemów, co sprawia, że absolwenci oprócz posiadania zaawansowanej wiedzy, potrafią równocześnie samodzielnie rozwiązywać równocześnie problemy organizacyjno­‑menadżerskie. Rozumieją lepiej niż absolwenci innych kierunków znaczenie wprowadzanych nowych technologii oraz zagrożeń dla środowiska naturalnego jakie niesie współczesna cywilizacja. Absolwent z tytułem magistra fizyki może znaleźć pracę w instytutach przemysłowych i wdrożeniowych dla nowych technologii oraz firmach branży IT. Jest przygotowany do pracy na stanowiskach, na których wymagane jest połączenie ogólnej wiedzy z zakresu nauk fizycznych i metod matematycznych i komputerowych z innowacyjnością i kreatywnością.

Absolwenci kierunku FIZYKA niezależnie od wybranej ścieżki dydaktycznej mogą znaleźć zatrudnienie w laboratoriach przemysłowych, urzędach miar oraz firmach branży IT. Ze względu na ogólnoakademicki profil kierunku i przygotowanie do prowadzenia badań naukowych, typowym wyborem absolwenta może być kontynuowanie kształcenie w Szkołach Doktorskich. Dalsze kształcenie pozwala na rozszerzenie i pogłębienie zdobytych kompetencji i wiedzy niezbędnych do samodzielnego prowadzenia badań naukowych, co umożliwia podjęcie zatrudnienia w uczelniach wyższych lub placówkach badawczych.

Szczegółowy zakres możliwości zatrudnienia zależy od wybranej przez absolwenta ścieżki dydaktycznej.

Absolwenci ścieżki FIZYKA mają możliwości zatrudnienia w placówkach naukowych, laboratoriach wykorzystujących złożoną aparaturę pomiarową, w firmach opracowujących dane przy użyciu zaawansowanych technik statystycznych i metod modelowania komputerowego.

Podstawowe możliwości zatrudnienia absolwenta ścieżki FIZYKA MEDYCZNA to praca w placówkach służby zdrowia wykorzystujących promieniowanie jonizujące w diagnostyce i leczeniu, w firmach serwisujących zaawansowane systemy diagnostyczne i terapeutyczne oraz w instytucjach zajmujących się ochroną radiologiczną.

Zasady przyjęć

Dla absolwentów studiów licencjackich, inżynierskich, magisterskich lub równoważnych wszystkich kierunków. Na podstawie złożenia wymaganych dokumentów, a w przypadku zbyt dużej liczby kandydatów będzie brana pod uwagę ocena na dyplomie.

Co dalej?

Kontakt dla kandydata

E-mail: dziekanat@fis.uni.lodz.pl

Telefon: (42) 635 57 42

Dane wydziału i lokalizacja

Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej

Pomorska 149/153 90-236 Łódź