Katedra Astrofizyki udostępniła profesjonalny sprzęt optyczny, umożliwiający obserwację Słońca w różnych pasmach:
- Teleskop Coronado PST z filtrem H-alfa pozwolił na obserwacje protuberancji i struktury fotosfery,
- Refraktor o aperturze 10 cm z filtrem słonecznym umożliwił dokładną obserwację plam słonecznych,
- Refraktor o aperturze 6 cm z projekcją okularową pozwolił na bezpieczną obserwację zaćmienia poprzez rzutowanie obrazu na ekran.
Pomimo lekkiego zachmurzenia warunki obserwacyjne były sprzyjające, a maksymalna faza zaćmienia, wynosząca kilkanaście procent, pozwoliła na uchwycenie istotnych szczegółów tego zjawiska. Wspólna obserwacja stała się okazją do popularyzacji astronomii i integracji środowiska akademickiego z pasjonatami nauki.
Zaćmienie Słońca to niezwykle fascynujące zjawisko astronomiczne, którego obserwacja pozwala lepiej zrozumieć dynamikę Układu Słonecznego. O jego znaczeniu mówi dr hab. Andrzej Śmiałkowski, prof. UŁ:
Zaćmienia Słońca są nie tylko spektakularnym widowiskiem, ale także doskonałą okazją do obserwacji aktywności naszej gwiazdy. Co ciekawe, dzień przed tym zaćmieniem doszło do silnego wybuchu na Słońcu z okolic plamy słonecznej, która jest doskonale widoczna przez nasze teleskopy. Takie erupcje uwalniają ogromne ilości plazmy i promieniowania, które mogą oddziaływać na ziemską magnetosferę i wywoływać zorze polarne nawet na naszych szerokościach geograficznych. Ale mogą też spowodować zakłócenia w telekomunikacji i awarie satelitów. Musimy obserwować aktywność naszego Słońca by również być lepiej przygotowanym na potencjalne szkody.
Relację z wydarzenia można zobaczyć w TV TOYA.
Najbliższe częściowe zaćmienie Słońca widoczne w Polsce nastąpi 12 sierpnia 2026 roku i będzie znacznie głębsze – w momencie zachodu Słońca jego tarcza będzie przesłonięta w znacznym stopniu. Już teraz zachęcamy do śledzenia tego wyjątkowego zjawiska!